‹ powrót
‹ strona główna  ›  Partnerzy  › 

Partnerzy

zus RumburkZákladní umĕlecká škola w Rumburku – założona została w listopadzie 1946 roku jako Miejska Szkoła Muzyczna / Mĕstská hudební škola/.
Obecnie organem prowadzącym jest Ustecky kraj, jest to jednostka budżetowa Kraju Usteckiego.
Obecnie szkoła posiada dwa kierunki kształcenia: muzyczny i artystyczny. Posiada również mniejsze filie na terenie gmin Cypla Sluknowskiego w miejscowościach Sluknov, Jirikov, Krasna Lipa, Dolni Poustevna, Vilemov i Mikulasovice. Na kierunek muzyczny uczęszcza około 400 uczniów.
Pracuje w niej 27 nauczycieli. Szkoła prowadzi zajęcia z gry na fortepianie, skrzypcach, gitarze basowej, flecie prostym i poprzecznym, fagocie, klarnecie , saksofonie , trąbce, organach, perkusji i ze śpiewu solowego. Uczniowie grają w zespołach kameralnych: skrzypcowym, big bandzie, zespole instrumentów dętych, i zespole muzyki popularnej, który ściśle współpracuje z Rumburską Orkiestrą Kameralną. Członkami tej orkiestry są nauczyciele, uczniowie i absolwenci szkoły.Każdego roku szkoła jest organizatorem wielu koncertów – najpopularniejszy jest koncert adwentowy, koncert absolwentów oraz koncert z cyklu „Nauczyciel i uczeń”. Z Państwową Szkołą Muzyczną I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze współpracuje od 2005 roku wspólnie uczestnicząc w Międzynarodowym Koncercie Trzech Państw w Gorlitz a następnie uczestnicząc w konkursach organizowanych w Jeleniej Górze i wspólnych koncertach.


Zus LiberesZákladní umĕlecká škola w Libercu założona została w 1925 roku.
W 1991 r. decyzją władz oświatowych otrzymała profil artystyczny. Obecnie kształci w następujących dziedzinach : muzyki, tańca, teatru, sztuk plastycznych.
Do szkoły uczęszcza 1900 uczniów/ w tym 200 pianistów/ , którzy są prowadzeni przez 70 nauczycieli.
Od 1995 roku szkoła mieści się w nowoczesnym budynku wyposażonym w znakomitą bazę lokalową i dydaktyczną .Na szczególną uwagę zasługują bardzo dobrej jakości fortepiany, organy i harfy, sala koncertowa.
Zakladni Umelecka Skola Liberec posiada następujące kierunki kształcenia:
• Śpiew zbiorowy – różne zespoły chóralne,
• Muzyka klasyczna – orkiestra symfoniczna, dęta i różne zespoły smyczkowe
• Muzyka jazzowa i popularna
• Muzyka ludowa- różne zespoły folklorystyczne
Kształcenie w Základni umĕlecká škola Liberec odbywa się dwu stopniowo :
I stopień – to uczniowie w wieku 6-15 lat,
II stopień – to uczniowie od 14 lat wzwyż.
W Základni umĕlecká škola Liberec preferowane są następujące specjalności instrumentalne: fortepian, organy, śpiew solo , chór, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara, lutnia, flet, obój, fagot, klarnet, saksofon, trąba, róg, puzon, tuba, akordeon, dudy.
Dyrektor Základni umĕlecká škola Liberec - Tomas Kolafa , również wykładowca akademicki, posiada doświadczenie w realizacji programów międzynarodowych w zakresie pianistyki oraz zespołów chóralnych. Od 2009 roku współpracuje z PSM I st. im. Janiny Garści w Jeleniej Górze wspólnie organizując międzynarodowe koncerty, uczestnicząc w warsztatach czy realizując trans graniczne projekty edukacyjne. 

      Europa-Haus Leipzig e.V.
Stowarzyszenie na rzecz wspierania procesu integracji europejskiej,  założone we wrześniu 1990 r. Działa obecnie jako powszechnie uznawana i ceniona placówka dydaktyczna i konsultingowo-usługowa w zakresie integracji europejskiej miasta Lipska. Założycielką była dr Maria Peter, pracownik naukowy wydziału Komunikowania i Mediów Uniwersytetu w Lipsku, wieloletni dyrektor Domu Europejskiego i obecnie vice prezes Zarządu stowarzyszenia.  Od roku 1992 istnieje przy Domu Europejskim w Lipsku oficjalny punkt informacyjny , obecnie pod nazwą „Europe Direkt”.

Dom Europejski w Lipsku ściśle współpracuje z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, z władzami miasta Lipska  oraz organizacjami w 32 krajach Europy.

Szczególnie żywe kontakty Dom Europejski utrzymuje z partnerami w Polsce. Od kwietnia 2000 roku jest partnerem dla polskich szkół i gmin przy realizacji programu szkolenia zawodowego UE w ramach programu „Leonardo da Vinci”

 

MUZEUM  INSTRUMENTÓW  MUZYCZNYCH  Uniwersytetu Lipskiego

Instytucja położona w centrum  Lipska. Tutaj znajduje się jedna z największych kolekcji instrumentów muzycznych na świecie. Wycieczka  przez pięć wieków sprawia, że instrumenty muzyczne z przeszłości ożywają i pokazuje wiele aspektów Miasta Muzyki. Wizyta w Laboratorium dźwięku  instrumentów może uświadomić  jak powstaje dźwięk oraz pokaże budowę instrumentów od wewnątrz, w tym przejrzysty fortepian i budowę jego wnętrza. Z bogatego programu imprez,odbywających się w Muzeum należy  wymienić  zajęcia dla dzieci , odczyty, koncerty na zabytkowych instrumentach oraz wiele innych .

Z Muzeum ściśle współpracuje Uniwersytet   Lipski , który ma  zawsze otwarte drzwi                          do korzystania  ze zgromadzonych zbiorów, prowadzenia  badań i, nauczania i koncertowania.  Systematycznie ułożone zbiory instrumentów z całego świata oferują  doskonałe możliwości. 

SZKOŁA MUZYCZNA IM. JOHANA SEBASTIANA BACHA

Istnieje już ponad 60 lat. Jej celem jest promocja twórczości muzycznej, wczesne wykrywanie, ukierunkowanie i promowanie szczególnie uzdolnionej muzycznie młodzieży. Przygotowanie do zawodu muzyka, promowanie różnych form muzykowania.                                                                 Szkoła muzyczna oferuje oprócz zajęć wydziału tańca,  granie w  Młodzieżowej  Orkiestrze  Symfonicznej, kilka zespołów smyczkowych , orkiestrę dętą, big band, orkiestrę kameralną,                chór pop, teatr muzyczny dla dzieci, bambino koncerty dla najmłodszych  oraz liczne małe zespoły, które działają w różny sposób i prezentują się podczas licznych  imprez muzycznych i wystaw. Szkoła kształci ok. 7500 uczniów w wieku 0-75 lat z Lipska i okolic i zatrudnia około 300 nauczycieli reprezentujących 30specjalizacji wokalnych, instrumentalnych i tańca.

Innym ważnym obszarem działalności szkoły są  koncerty szkolne . Są to usługi szkoły muzycznej skierowane specjalnie dla innych szkół. Program jest zazwyczaj zaprojektowany przez profesjonalnych artystów, ale także uczniów i  studentów. 

Musik – und Kunstschule Clara Schumann

Jest to  szkoła niepubliczna non profit , miejsce nauki i spotkań kulturalnych, związanych z muzyka i sztuką.  Szkoła znajduje się w domu,  w którym kilka lat (1840 – 1844 )spędzili Clara i Robert Schuman, a ich gośćmi byli wybitni  twórcy, kompozytorzy ( Feliks Mendelsohn Bartholdy, Fryderyk Chopin,  Franciszek Liszt i Hektor Berlioz). Szkoła stawia na indywidualność ucznia, jego talent  i rozwój. Szczególne miejsce w edukacji muzycznej  w szkole im. Clary Schumann  zajmuje twórczość Roberta Schumanna.  Na pierwszym piętrze budynku szkoły znajduje się muzeum. Wystawa opowiada o życiu                 i działalności  pary artystów. Pomieszczenia muzeum to jednocześnie  miejsce koncertów i innych imprez dla szkół nie tylko muzycznych  oraz dla  środowiska miasta Lipsk. Szkoła posiada oddziaływ Saksonii, Turyngii                          i Brandenburgii.

 

Home  •  O szkole  •  Projekty  •  Partnerzy  •  Filmy  •  Muzyka  •  Galerie  •  Nauczyciele muzyki jadą do Lipska po doświadczenia  •  Kontakty  •        design by : LEMONPIXEL.pl